AKADEMIA BEZPIECZEŃSTWA FUNDACJI PZU

   19 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbyła się "Akademia Bezpieczeństwa Fundacji PZU". W przedsięwzięciu czynnie brali udział policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim. Tym samym staliśmy się jedną z 27 szkół w Polsce, w których odbyła się bądź odbędzie ta niezwykła akcja. 
Problematyka spotkania dotyczyła m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, cyberprzemocy i zagadnień związanych z bezpiecznym dorastaniem dzieci i młodzieży szkolnej.
Podczas Akademii w szkole powstało cztery strefy, pełne niezwykłych atrakcji.
W strefie bezpiecznego ruchu i rozrywki uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie poruszania się na rowerach i segwayach, poznać podstawowe zasady ruchu drogowego, zapoznać się z niebezpieczeństwami jakie kryje za sobą brawura na drodze. Główne elementy tej strefy to miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód, segwayje oraz symulatory "dachowania" oraz uderzenia samochodu.
W strefie teatru odegrano sztukę "Magiczne drzwi". Podczas przedstawienia zostały poruszone zagadnienia: stawianie granic, łamanie reguł, asertywność, internet, dopalacze, adrenalina, mocne przeżycia, bezpieczeństwo w domu i na ulicy.
W strefie pierwszej pomocy zaprezentowano pokazy pierwszej pomocy, gry i zabawy z pierwszej pomocy, zajęcia plastyczne. Ponadto można było zapoznać się z materiałami edukacyjnymi dotyczącymi zasad udzielania pierwszej pomocy, filmami instruktażowymi, w których prezentowane były zachowania pożądane w przypadku ataku padaczki, zakrztuszenia, rany z ciałem obcym i w wielu innych sytuacjach gdzie wymagane są rozważne działania. Uczniowie mogli również obejrzeć wyposażenie karetki reanimacyjnej oraz porozmawiać z ratownikiem medycznym. 
Strefa bezpiecznego dorastania to rozmowa policjanta z uczniami związana z tematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W strefie tej zaprezentowano też symulatory upośledzenia zmysłów występujących po spożyciu alkoholu czy narkotyków czyli alkogogle i narkogogle. Strefa ta została wyposażona w element kina "cyberprzemoc", w którym uczniowie zapoznali się z krótkimi filmikami przedstawiającymi scenki opowiadające o wykorzystaniu mediów społecznościowych i internetu.